Jak dobře odvzdušnit topení
- Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – netopí.
- Odvzdušnění radiátorů je jednoduché. Potřebujete jen klíč nebo šroubovák a hadr, kterým zachytíte trochu vody.
- Existuje několik postupů, jak topení odvzdušnit. Ukážeme vám ten nejjednodušší..
Proč je to důležité
Začátek topné sezóny je ideálním obdobím, kdy odvzdušnit topení. Během letní odstávky topení se totiž do jeho trubek mohl dostat vzduch, a radiátor plný vzduchu pak tolik nehřeje. Do zavzdušněného radiátoru se totiž nedostane teplá voda z kotle, a topení vám proto nefunguje, jak má.
Šetřete na vytápění s novým kotlem
Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.
Stačí jen klíč nebo šroubovák a trocha času
Naštěstí je odvzdušnění radiátorů poměrně jednoduché. Na radiátorech obvykle najdete odvzdušňovací ventil, který stačí jen povolit klíčem nebo šroubovákem a nechat vzduch chvíli unikat. Radiátory samozřejmě musejí být otevřené (ventil či termostatická hlavice otočené na maximum). Přesto je zde pár věcí, na které byste neměli zapomenout:
- Nejdříve odvzdušněte níže položené radiátory – například v suterénu nebo přízemí domu. Pak pokračujte s radiátory ve vyšších patrech.
- Někteří odborníci doporučují odvzdušňovat radiátory při zapnutém kotli, kdy pracuje oběhové čerpadlo.
- Jiní odborníci radí odvzdušnění naopak provádět při vypnutém kotli a zavřeném ventilu. Voda do radiátoru prý nateče ze zpátečky (trubka, kterou voda odtéká zpět do kotle).
- Pozor na unikající horký vzduch a vodu. Vodu zachytávejte do připraveného hadru.
Jak je vidět, postupů pro dobré odvzdušnění topení je několik. V praxi ale většinou opravdu stačí jen krátké povolení odvzdušňovacího ventilu a nic jiného není potřeba příliš „řešit“. Pokud by se vám odvzdušnění topení nezdařilo, obraťte se na odborníka – topenáře. Ten vám navíc zkontroluje tlak otopné vody a případně ji doplní.