Jak dosáhnout úspory energie
- Před nákupem nového spotřebiče porovnávejte energetické štítky.
- Největší úspory energie ovšem dosáhnete chytrými a kvalitními stavebními úpravami domu či bytu.
Proč je to důležité
Energie jsou drahé a šetřit se proto vyplatí víc, než kdy dřív. Snížením spotřeby elektřiny ale třeba i vody šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí. Základní kroky k úsporám jsou přitom jednoduché.
Tento shrnující článek je jakýmsi rozcestníkem, neváhejte pro kliknout na odkazy v textu, které vás navedou k dalším informacím
Úspory energie při svícení a provozu spotřebičů
Výměna starých žárovek za moderní LED světla je velmi snadná. LED žárovka má oproti svojí tradiční předchůdkyni, wolframové žárovce, zhruba 7krát menší spotřebu energie a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla.
Moderní elektrospotřebiče jsou polepené jednoduchými a srozumitelnými energetickými štítky. Ty byly nedávno inovovány - nejlepší ledničky, pračky nebo myčky nyní dostávají známky A, B nebo C, nejhorší dosud prodávané přístroje nesou písmena D až G. Větší spotřebiče, jako jsou sušičky na prádlo, trouba nebo klimatizace, si nadále zachovávají označení s plusy (A++, A+++ atd.)
Jak spočítat náklady na provoz elektrického spotřebiče
Víte, kolik vás stojí provoz elektrických spotřebičů? Můžete si to snadno spočítat. K výpočtu potřebujeme znát spotřebu elektřiny (v kWh) za určitý čas (nejlépe za rok) a cenu, kterou platíme za elektrickou energii (Kč/kWh). Některé výrobky (například chladničky, mrazničky) mají denní nebo roční spotřebu udanou na svém energetickém štítku. Výpočet ročních nákladů je potom velmi jednoduchý, prostě jenom vynásobíme spotřebu (v kWh) cenou (v Kč/kWh).
Většinu výrobků používáme jenom občas, což musíme aspoň odhadem upřesnit. Například televizi obvykle používáme pár hodin denně. Předpokládaný časový úsek (v hodinách za rok) vynásobíme příkonem přístroje (v kW) a vyjde roční spotřeba elektřiny (v kWh). Tuto hodnotu vynásobíme cenou elektřiny (Kč/kWh), a zjistíme roční náklady na provoz elektrospotřebiče.
Nejtěžší počtářskou zkouškou jsou výrobky, které mají proměnný příkon a zapínají se podle potřeby (například plynový kotel nebo větrací rekuperační jednotka). Zde pomohou vhodné měřiče spotřeby elektřiny, kterých najdeme na současném trhu celou řadu. Abychom získali reprezentativní data, měřme několik dnů, nejlépe také v různou roční dobu. Více informací a detailnější návod k výpočtům spotřeby elektřina najdete v samostatném článku.
Ušetřete za vodné a stočné
Úspory energie většinou měříme energetickými jednotkami, ale nyní použijeme litry. Šetřič vody namontovaný na vodovodní baterii snižuje spotřebu, ale zachovává šíři vodního proudu tak, že tekoucí kapky smíchává se vzduchem. Úspora vody dosahuje i několika litrů za minutu a doba návratnosti takzvaného perlátoru může být kratší než 1 rok.
Nádrž na dešťovou vodu nejlépe plní svoji funkci pod okapem. Zachycenou vodu můžeme využít na zalévání květin, umývání automobilu nebo splachování toalety. Úspora vody z vodovodního potrubí vrátí cenu nového sudu nebo barelu obvykle do roka.
Mnohem komfortnější jsou systémy, které dešťovku zachytí v podzemní jímce, a potom čerpadlem rozvedou do pračky a toalety. Komplexně dodané a nainstalované zařízení ušetří svoji pořizovací cenu zhruba za 10 až 18 let. Doba návratnosti ovšem hodně závisí na místní ceně vody, kterou každoročně zveřejňují vodárenské společnosti.
Stáhněte si brožuru o úsporách
Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!
Úspora energie díky účinnějšímu vytápění nebo izolaci
Elektřina stojí běžnou domácnost kolem 10 tisíc korun ročně, voda zhruba také tolik. Několikanásobně vyšší bývá účet za teplo, tedy pokud nemáte tepelné čerpadlo. Největší úspory tepla dosáhneme zateplením domu, díky kterému průměrná tuzemská domácnost od 90. let minulého století snížila svoje náklady na vytápění zhruba o polovinu.
Budoucí trendy můžeme jenom odhadovat. Zatím největší je úspora energie v takzvaném pasivním domě, který potřebuje vytápění pouze v extrémních mrazech. Neustálý přísun čerstvého vzduchu a zužitkování tepla z odpadního vzduchu zajišťuje větrací systém s rekuperací tepla.