Kdo nejlépe využije Virtuální baterii
- Virtuální baterii využijí provozovatelé malých střešních solárních elektráren. Solární elektrárna musí být připojená k elektrické distribuční soustavě.
- Pokud chcete využívat Virtuální baterii, musíte být zákazníkem E.ONu a ten vám taky elektrárnu instaluje.
- Služba Virtuální baterie je sice zpoplatněná, náklady se vám nicméně vrátí v efektivnějším provozu solární elektrárny.
Proč je to důležité
Virtuální baterie funguje stejně jako běžný elektrický akumulátor. Prostě si do ní „schováte“ elektřinu vyrobenou přes den v domácí solární elektrárně, abyste ji spotřebovali později, třeba večer. Na rozdíl od běžné baterie ale ta virtuální funguje tak, že si elektřinu z fotovoltaických panelů skladujete přímo v elektrické distribuční síti. Nemusíte proto mít doma drahý akumulátor, ale zároveň při provozu svojí solární elektrárny využíváte všechny výhody akumulace energie.
Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.
Kdo využije virtuální baterii?
Virtuální baterie určitě bude zajímat především majitele domácích solárních elektráren. Dobře totiž řeší jednu celkem nepraktickou vlastnost výroby elektřiny ze slunce – největší objem energie se vyrobí přes den, kdy ji ale tolik nepotřebujeme.
Virtuální baterie tuhle drobnou nepříjemnost překonává tím, že umožňuje časově oddělit výrobu elektřiny a její spotřebu. Pokud chcete využívat výhody Virtuální baterie od E.ONu, vaše solární elektrárna musí být připojená k distribuční síti elektřiny. To můžeme zajistit jen pro zákazníky, kterým jsme solární elektrárnu sami instalovali. Musíme si totiž být jistí, že je z technického hlediska všechno úplně bez nejmenší chybičky.
Kdo naopak virtuální baterii asi nevyužije
Jak jsme si právě řekli, vaše solární elektrárna musí být připojená k distribuční síti, abyste virtuální baterii mohli vůbec začít využívat. Tuto službu tím pádem nevyužijí provozovatelé solárních elektráren v ostrovním režimu (nejsou k elektrické síti připojené). Nemá smysl ani v případě, že elektřinu z fotovoltaiky využíváte jenom pro ohřev vody. V takovém případě ji totiž ani nepotřebujete. Pokud je systém správně navržený, funguje s nejvyšší možnou energetickou i ekonomickou efektivitou.