Jaké doopravdy budou ceny energií v roce 2024?
- Ceny energií se skládají ze dvou částí. Jednu reguluje stát, druhou určují dodavatelé energií podle toho, jak se vyvíjejí velkoobchodní ceny elektřiny a plynu na burze.
- Regulovaná složka, která se podílí na celkové ceně z menší části, v roce 2024 podraží. Většina odběratelů ale kvůli tomu nebude muset zvedat svoje zálohy. Tento nárůst totiž do značné míry vykompenzuje zlevnění samotných energií, které tvoří složku neregulovanou.
- Hlavními důvody, proč se státem regulovaná část ceny zvyšuje, jsou návrat poplatku za obnovitelné zdroje energie a nárůst distribučního poplatku. Ten má pokrýt především rostoucí investice do distribučních sítí.
Co se přesně děje
Regulovanou složku ceny elektřiny určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), který na rok 2024 plánuje její zvýšení. Média se tímto tématem zabývají spíše v obecné rovině, aniž by jasně zaznělo, jaké budou konkrétní dopady na české domácnosti a firmy. Tyto změny by přitom rodinné rozpočty v Česku neměly zásadně zatížit. Zálohy jsou totiž vesměs nastavené tak, že navýšení pokryjí. Vždy samozřejmě záleží na tom, jak elektřinu využíváte, a na vašem dodavateli. Například my v E.ONu jsme ceny snižovali už v průběhu roku 2023, a to hned dvakrát. Naši zákazníci tak v porovnání s většinou trhu hodně ušetřili už letos. Díky zodpovědně nastaveným zálohám se navíc nemusejí bát jejich zvyšování.
Většina domácností nebude muset zvedat zálohy
Zdražování čehokoliv je mediálně velmi atraktivní téma. Současné změny cen energií ale média vysvětlují spíše jen v obecné rovině, z pohledu celého trhu. Často také používají extrémní příklady smluv zafixovaných v roce 2021 na cenách z doby před energetickou krizí. U většiny spotřebitelů se smlouvami na dobu neurčitou by k žádnému výraznému zdražení elektřiny dojít nemělo a u plynu očekáváme dokonce snížení cen asi o 20 %. Zvýšení ceny regulované složky elektřiny totiž lidem kompenzuje pokles ceny za odebranou elektřinu. Změnu celkové ceny většinou dokážou pokrýt správně nastavené zálohy.
Co je dobré vědět
Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
- Neregulovaná část ceny záleží do značné míry na tom, za kolik se elektřina a plyn obchodují na velkoobchodním trhu, burze. Z toho totiž vycházejí dodavatelé energií při stanovení cen pro odběratele.
- Regulovaná část, která má na celkové ceně elektřiny zhruba 40% podíl, se skládá z těchto položek:
- cena za distribuci, která má distributorům pokrýt náklady na provoz a rozvoj sítě;
- stálá platba za rezervovaný příkon podle jističe, která jde distributorovi za to, že můžete kdykoliv odebrat ze sítě takové množství elektřiny, jaké potřebujete;
- cena za systémové služby připadne společnosti ČEPS, která spravuje distribuční síť nejvyššího napětí;
- poplatek na činnost operátora trhu s energiemi, státem vlastněnou společnost OTE, která se stará o fungování trhu s elektřinou a plynem;
- příspěvek na podporované zdroje energie (POZE), který pomáhá financovat výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů.
A právě cenu za distribuci bude Energetický regulační úřad zvyšovat. Podrobnosti o skladbě ceny energií se dočtete v samostatném článku.
- Domácnosti budou opět platit povinný poplatek za obnovitelné zdroje energie, který na sebe od října 2022 do konce roku 2023 vzal stát. Jde o 599 Kč za MWh elektřiny včetně DPH.
- Zdražení regulované složky souvisí s tím, že stát přestává kompenzovat nárůst cen energií způsobený energetickou krizí. Dalším důležitým faktorem jsou rostoucí náklady distribučních společností, které významně investují do modernizace svých sítí. S rozvojem obnovitelných zdrojů elektřiny, především domácích solárních elektráren, a s postupným příchodem chytrého měření totiž nároky na ně rostou.
Opět se potvrzuje, jak důležitý je výběr dodavatele
Snížení ceny energií na burze jsme u nás v E.ONu začali zákazníkům promítat do jejich ceníků v průběhu roku 2023. Jakmile bylo možné zlevnit, udělali jsme to, letos dokonce dvakrát. Poprvé jsme ceny snížili v únoru, podruhé v říjnu.
Zákazníky, kteří měli ceny na úrovni cenového stropu, jsme průběžně kontaktovali s nabídkou výhodnějšího tarifu. Díky tomu, že jsme snížili ceny pod vládní strop hned, jak to šlo, naši zákazníci významně ušetřili. Třeba na elektřině při spotřebě 2,5 MWh v tarifu D02d dosáhla úspora i 1 936 Kč, při spotřebě 15 MWh a tarifu D45d s námi lidé ušetřili až 9 865 Kč.
Snižovali jsme také ceny plynu. Při spotřebě 7,5 MWh dosáhla úspora až 4 295 Kč, při spotřebě 24 MWh dokonce i 10 793 Kč oproti zastropovaným cenám. Letos jsme tak dlouhodobě levnější než ostatní největší hráči na trhu.
Stáhněte si brožuru o úsporách
Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!