Co je to komunitní energetika a co přinese
- Jako komunitní energetika se označuje systém výroby energie, kdy provozovatel vyrábí elektřinu hlavně pro firmy a domácnosti ve svém okolí.
- Rozvoj komunitní energetiky začne v okamžiku, kdy bude schválena všechna potřebná legislativa. A to by mělo nastat během roku 2023.
- Typickým příkladem komunitní energetiky je solární elektrárna na střeše bytového domu, která vyrábí elektřinu pro jeho obyvatele.
- Rozvoj komunitní energetiky domácnostem ušetří peníze a přinese jim i větší energetickou soběstačnost..
Proč je to důležité
S pojmem komunitní energetika se budeme setkávat stále častěji. Díky nové legislativě si například společenstva vlastníků bytů nebo třeba obyvatelé jedné vesnice budou moci vyrábět elektřinu a sdílet ji s ostatními. Představte si kupříkladu panelák, na jehož střeše je solární elektrárna, která vyrábí elektřinu pro všechny domácnosti v domě, a navíc případné přebytky prodává do elektrické sítě. Přesně takové energetické komunity nyní budou moci díky nové legislativě vznikat.
Příklady komunitních energetických projektů:
Solární elektrárna na střeše bytového domu
Takovou elektrárnu by mohlo provozovat třeba společenstvo vlastníků bytových jednotek. Vyrobená elektřina se spotřebuje v jednotlivých domácnostech, které tak získají levnější energii. Přebytky vyrobené elektřiny společenstvo prodá do distribuční sítě, a tím získá zdroj příjmů například na opravy domu.
Solární elektrárna na střeše školy nebo obecního úřadu
Solární elektrárny na střechách škol či úřadů mohou vyrábět elektřinu nejen pro provoz samotné budovy, ale také pro domácnosti v okolí. Lidé v obci získají levnější zdroj zelené energie. Obce navíc mohou přebytky vyrobené elektřiny prodávat.
Co je dobré vědět
- Podle studie poradenské společnosti EGÚ by na střeše průměrného bytového domu mohla fungovat solární elektrárna o výkonu přibližně 20 kWp, která ročně vyrobí téměř 20 MWh elektřiny. Z tohoto množství by dům pro svoji potřebu vzhledem k rozdílným časům výroby a poptávky využil přibližně 15 MWh. A to je elektřina, za niž by jinak obyvatelé domu dohromady zaplatili přibližně 90 000 Kč. Pokud by se v domě nacházelo deset bytů se zhruba stejnou spotřebou elektřiny, znamená to pro každou domácnost roční úsporu kolem 9 000 Kč. Komunitní energetika bude většinou využívat obnovitelné zdroje energie, jako jsou právě solární elektrárny nebo na venkově třeba bioplynové stanice. Díky tomu je její rozvoj důležitý pro snižování emisí CO2.
- Co je však nejdůležitější, díky rozvoji komunitní energetiky domácnosti ušetří náklady na elektřinu.
- První komunitní energetické projekty by podle odborníků mohly začít vznikat už v průběhu roku 2023. S jejich větším rozvojem se ale počítá až od roku následujícího.
Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.