Jakou návratnost má solární ohřev vody
- Ohřev užitkové vody v domácnosti spotřebuje hodně elektřiny.
- Bojler nebo jiný tradiční zdroj můžeme aspoň částečně nahradit solárními panely.
- Investice do dobře zvoleného a nastaveného systému pro solární ohřev vody se vám vrátí do deseti let.
Proč je to důležité
Dobře postavený solární systém vám v letních měsících zvládne plně pokrýt spotřebu teplé vody. Po zbytek roku s ní aspoň vypomůže. Investice do solárního ohřevu se vám vrátí během několika let.
Existují dva druhy systémů pro solární ohřev vody – termické a fotovoltaické. Ačkoliv jsou termické systémy účinnější než fotovoltaické panely a potřebují menší plochu, v posledních letech jsou na ústupu. Fotovoltaické panely se totiž snadněji instalují a jejich cena klesá.
Solární termický ohřev vody
Solární termický ohřev vody pracuje na principu ohřívání speciální kapaliny v kolektoru. Tato kapalina pak v zásobníku ohřívá vodu. Naproti tomu systém s fotovoltaikou mění sluneční záření na elektřinu, která se pak spotřebuje v bojleru.
Co je dobré vědět
- V tuzemských klimatických podmínkách se na pravidelné sluneční záření příliš spoléhat nedá. Systém solárních panelů se proto navrhuje v rozmezí 60–80% soběstačnosti, tedy schopnosti čerpat energii ze slunce. Výhodnou kombinací do zimních měsíců je pak doplnění plynovým nebo elektrickým ohřevem.
- V teplých měsících solární termický ohřev vody většinou stačí. Kolektory o ploše metru čtverečního během letního dne ohřejí až 100 litrů vody asi na 55 °C. V zimě klesá výkonnost systému na minimum, takže potřebujeme ještě jiný zdroj – třeba elektrický bojler. Pro celoroční ohřev vody je mnohem lepší systém s fotovoltaickými panely.
- Solárně-termický systém pro ohřev užitkové vody vybírejte podle velikosti domácnosti. Na osobu obvykle stačí solární kolektor o rozměru 1 až 1,5 metru čtverečního. Dejte pozor i na to, ať máte dostatečně velký akumulační zásobník – zhruba 80 až 100 litrů na člověka.
- Do solárních kolektorů se nenapouští voda, ale nemrznoucí kapalina – obvykle směs vody a propylenglykolu. Součástí systému je též oběhové čerpadlo, jež se stará o cirkulaci solární kapaliny, a řídicí elektronika.
- Počet solárních termických panelů záleží na množství vody, kterou spotřebujete, a na sklonu a orientaci vaší střechy. Jeden metr čtvereční kolektoru poskytne ročně zhruba 400 kWh energie. Čtyřčlenná rodina potřebuje pro svoji běžnou spotřebu kolektory o ploše zhruba 4 až 5 m2.
Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.
Na trhu najdete několik tipů solárních termických panelů:
- Ploché nekryté panely – Používají se zpravidla pro sezónní provoz, například pro ohřev vody v bazénu.
- Ploché kryté panely – Jsou nejvyužívanější, v létě ohřejí vodu na 80 °C i více, v zimě pak na 50 °C.
- Ploché vakuové panely
- Vakuové trubicové kolektory – Jsou nejúčinnější, ale nejdražší.
Solární ohřev vody svoji cenu vrátí
Abychom spočítali návratnost, vezmeme v potaz pořizovací cenu, množství vyráběné energie a úspory:
- Levnější modely vycházejí asi na 6 000 korun za metr čtvereční, kvalitnější systémy stojí i 20 000 korun.
- Solární kolektory reálně vyrobí kolem 350 kWh/m²/rok.
- Kdybyste brali tuto elektřinu z centrální distribuční sítě, zaplatíte za ni zhruba 1 000 korun ročně.
S návratností vstupní investice vám může pomoci rovněž využití dotačního programu, například Nová zelená úsporám.