
-
Fotovoltaické panely vyrobí během zimy méně elektřiny především kvůli krátkým dnům a zatažené obloze. Rozdíl ve výrobě mezi zimou a létem bývá přibližně 1:4–1:5.
-
I přes sníženou výrobu v zimě se fotovoltaika v našich podmínkách vyplatí. Slunečných dní je v celoročním průměru dost na to, aby se vám investice vrátila přibližně za 7 let.
-
Zároveň nemá smysl fotovoltaiku kvůli nižší zimní výrobě naddimenzovat – zvýšení počtu panelů vede jen k vyšším nákladům bez adekvátního zvýšení efektivity během zimy.
Kolik elektřiny FVE v zimě vyrobí
Solární panely vyrábí elektřinu pouze za světla, proto během krátkých zimních dnů s nízko postaveným sluncem vyrábí nejméně. Při představu – nejkratší den v roce (kolem 21. prosince) trvá 8 hodin, ten nejdelší (kolem 20. června) více jak 16 hodin.
Množství vyrobené energie snižuje také zimní zatažená obloha a sněžení. Sluneční záření nedopadá na panely přímo, ale láme se v mracích nebo sněhových vločkách. Na elektrárnu tím dopadá rozptýlené světlo, ze kterého panely vyrobí méně energie než z přímého záření. Výrobě navíc neprospívá, pokud jsou panely pokryté tenkou vrstvou sněhu nebo námrazy.
Kolik přesně panely v zimě vyrobí, záleží na počasí i lokalitě – na jižní Moravě to bude více než v horách na Liberecku. Orientačně ale počítejte, že v zimních měsících z FVE dostanete asi 20–25 % letního výkonu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus a neque sollicitudin ligula finibus tempus et quis libero. Mauris vitae urna enim. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus a neque sollicitudin ligula finibus tempus et quis libero. Mauris vitae urna enim.
Lorem ipsum dolor sit amet
Může se to zdát paradoxní, ale nízká teplota vzduchu fotovoltaickým panelům prospívá.
Atomy křemíku mají v zimě nižší počáteční energii, takže sluneční záření, které na ně dopadá, způsobí výraznější nárůst jejich energie než v létě, kdy je jejich počáteční energie vyšší. Tento výraznější nárůst energie stojí za vyšší účinností panelů, ale zdaleka nedokáže vykompenzovat kratší dny, takže výroba je v zimě přesto výrazně nižší.

