Síť učeben Archimedes
Projekt Archimedes propojuje školy a jejich žáky po celém světě, čímž pomáhá zlepšit výuku přírodních věd a ochrany životního prostředí. Skládá se z několika částí. Základem je venkovní učebna s možností celoročního provozu. Učebnu doplňují komunikační a výukové technologie s webovou platformou, která vznikla ve spolupráci s firmou Microsoft. Týmy žáků z celého světa se mohou vzájemně propojit a právě z této synergie pak těží i samotná výuka. Projekt rovněž počítá s pravidelnou edukací pedagogů.
Vzorová učebna projektu vznikla v základní škole U Červených domků v Hodoníně v oblasti zasažené tornádem. Učebna je koncipována jako dřevostavba, stěny využívají materiál PackWall z recyklovaných tetrapakových obalů. Stavba je energeticky soběstačná a její součástí je vermikompostér, vyvýšené záhony, ptačí budky, systém pro využití dešťové vody a další edukační prvky.
Interiér učebny je variabilní – umožňuje nejen běžnou výuku, ale je možné ho rychle adaptovat na pohybové aktivity nebo z něj udělat kino. Součástí učebny je interaktivní dotyková tabule, promítací plátno a také speciální kamera pro online rozhovory celé třídy. Projekt Archimedes klade velký důraz na komunikaci jednotlivých učebních skupin mezi sebou. Jeho součástí je knihovna výukových videí a dalších materiálů i vlastní sociální síť.
Učebny Archimedes jsou dobrým příkladem moderního environmentálního vzdělávání v propojeném a digitalizovaném světě. Učebna je typizovaná a všichni účastníci projektu se budou učit podle stejných materiálů a se stejnými pomůckami. Projekt žákům umožní vzájemnou týmovou spolupráci napříč státy i kontinenty a je rovněž velkou motivací k výuce cizích jazyků. V současné době už funguje první učebna v Hodoníně. Její realizace se připravuje v dalších 30 městech v Česku a dalších 15 státech – mimo jiné ve Finsku, Španělsku, Chorvatsku a také v Kolumbii, USA a na Novém Zélandě.
V čem je projekt výjimečný?
- Učebna propojuje týmy žáků z celého světa.
- Žáci mohou sdílet a porovnávat své projekty s ostatními.
- Představuje spojení typizované učebny s moderními komunikačními technologiemi a vlastní sociální sítí.
- Využívá dřevo a recyklované stavební materiály.
- Učebny jsou energeticky soběstačné.
Největší přínos:
Projekt Archimedes ukazuje možnosti moderního vzdělávání v digitálně propojeném světě. Jde o dobrý příklad moderních inovací, které český vzdělávací systém velice potřebuje.